Tematyka motywacji i rozwoju osobistego w ostatnich miesiącach, a nawet w przeciągu ostatnich lat stała się naprawdę popularna. W księgarniach aż roi się od książek krzyczących z okładki – Znajdź siebie!, Zaufaj sobie na nowo!, Codzienna dawka motywacji!… Większość tych książek to niestety puste poradniki, które tak naprawdę nie wnoszą żadnej merytorycznej wiedzy. Ja w tym gąszczu znalazłam kilka perełek i dziś chcę je wam przedstawić.

JEDNA RZECZ Gary Keller

To jedna z najlepszych książek, jakie dotąd przeczytałam. Autor książki przekazuje jedną kluczową myśl i (można powiedzieć) zasadę życiową. Sprowadza wszystko do JEDNEJ RZECZY. Co ciekawe nie definiuje jej, nie określa, nie wymienia cech charakterystycznych. U każdego z nas, ta JEDNA RZECZ może być czymś innym. W myśl tej zasady w danym momencie, należy skupić się na tej JEDNEJ RZECZY. Może to być rozmowa z człowiekiem, wykonanie ważnego projektu, podjęcie jeszcze ważniejszej decyzji; ale też zupełnie błahe sprawy, takie jak wypicie kawy, czytanie książki czy sprawdzanie poczty. Chodzi o to, że skupiając się na tej JEDNEJ RZECZY wykonujemy ją efektywnie, czyli skutecznie. Zajmując się JEDNĄ RZECZĄ jesteśmy w stanie wykonać ją najlepiej. Tak, jak powiedział autor książki Gary Keller – “Nie chodzi o to, aby robić właściwie wszystkie rzeczy. Chodzi o to, aby robić rzeczy właściwe.”

Dodatkowe zalety książki: dobrze się czyta; jest napisana przystępnym i zrozumiałym językiem; treść nie jest blokiem tekstu, a co ciekawe wiele kwestii, o jakich mówi autor jest zobrazowana rysunkami; w książce niektóre fragmenty są podkreślone, wyróżnionie kolorem.

cytat jedna rzecz

POKOCHAJ SIEBIE Wayne W. Dyer

Tak wiem, tytuł ten jest dość oklepany i taki prostacki, ale często zagraniczne tytuły w polskim tłumaczeniu tracą swoją oryginalność. Mimo takiego tytułu, treść książki całkowicie się broni. Poleciłabym ją każdemu, kto ma problemy z wiarą w siebie, przeżywa trudny okres w swoim życiu lub całe jego życie to pasmo trudności. To dobry wybór również dla tych, którzy mieli trudne dzieciństwo, zostali doświadczeni czymś strasznym, chcą zrozumieć czym jest miłość, pragną uwolnić się od opinii innych ludzi i żyć swoim życiem, według własnych zasad. POKOCHAJ SIEBIE porusza również tematykę emocji i uczuć oraz uczy kontrolować te negatywne. Książka zawiera tak wiele różnej tematyki, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Oczywiście nie jest to misz masz, wszystko czyli nic. Książka skupia się na wnętrzu człowieka, na tym co warunkuje nasze zachowanie, myśli, działanie. Mimo, że u każdego z nas będą to inne rzeczy, to u każdego z nas przebiegają tym samym schematem. Wayne W. Dyer jest psychologiem, dzięki czemu książka jest wiarygodna, a dodatkowo przytacza on historie prawdziwych ludzi, jakich spotkał lub poznał w swoim gabinecie. Najlepsze jest to, że o trudnych rzeczach autor pisze prostym i zrozumiałym językiem, nie owija w bawełnę, ale swoje myśli wyraża prosto z mostu.

pokochaj siebie

MYŚLNIK Ewy Chodakowskiej

Dość długo zastanawiałam się czy MYŚLNIK wkleić obok wyżej opisanych książek, ale jakby nie było jest to książka motywacyjna i przyznam, że całkiem ciekawa. To zbiór cytatów na każdy dzień. Część odnosi się do sportu i treningów, część do odżywiania, a pozostała część ma związek z życiem, psychologią relacji i akceptacją siebie. Czytając każdego ranka jeden cytat, można naprawdę fajnie się zmotywować na cały dzień. Więcej na temat MYŚLNIKA w artykule tutaj.

myślnik książka

 

 

Patrycja G.

1 KOMENTARZ

  1. Dodałabym tu biografie wielkich kobiety jak Oprah Winfrey, Maya Angelou, a także książki Simona Sineka, i mojego mentora, Anthony Robbins. Ale lista jest długa. Warto czytać-słowa mają moc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ