Może tak z okazji Tłustego Czwartku właśnie dzisiaj zrobisz sobie dzień bez liczenia kalorii i na Twoim talerzu zagoszczą przepyszne pączki? A z okazji Tłustego Czwartku, czyli dnia pączków – ,,kaloryczne ‘’ciekawostki o pączkach!

Kaloryczność pączków (i faworków)

  1. Pączek pączkowi nierówny, to dlatego trudno jest określić konkretną i niezmienną ilość kilokalorii oraz innych składników, jakie wykorzystuje się przy ich wypiekach. Jednak w przybliżeniu pączek może mieć od 100 do 500 kilokalorii (kcal).
  1. Co do składników odżywczych pączek (a dokładnie 100 g produktu) posiada tłuszcz, białko, węglowodany i inne/pozostałe. O kaloriach już wspomniałam, jeżeli chodzi o:

     białko 7,2 g

     węglowodany 64,5 g

     tłuszcz – 15,3 g

  1. W Tłusty Czwartek obok pączków, często pochłaniamy również faworki. W tym przypadku, jeżeli chodzi o określenie kilokalorii, sprawa jest łatwiejsza. 1 faworek = 87 kcal.

Jak spalić pączka?

Wszystko zależne jest od tego, jakiego pączka wybierzesz. Wielkość, nadzienie, polewa – to naprawdę ma znaczenie. Ważne jest również ile ich zjesz – jednego, dwa, pięć… 🙂 Niżej przedstawię, znalezione propozycje wysiłku fizycznego, który pozwoli spalić jednego pączka. I choć pączek wygląda tak niewinnie, to jestem w stanie uwierzyć, że pozbycie się spożytych kalorii wymaga sporego wysiłku:

60 minut tańca

40 minut energicznego spaceru/marszu

30 minut biegania

30 minut jazdy na łyżwach

12 minut wchodzenia po schodach/pod górkę

Alternatywa dla pączków

Oczywiście można nie kupować pączków, ale upiec własne. Niezdrowe składniki, zamienić na ekologiczne i naturalne i nie obawiać się tak wysokiej kaloryczności pączka prosto ze sklepu. Nie popadajmy jednak w paranoję. To tylko jeden dzień w roku, a chociaż trudno się oprzeć tym pysznościom, nie musisz się nimi objadać, ale zjeść w rozsądnej ilości, o ile taka w ogóle istnieje 🙂

A teraz pochwal się, ile pączków dziś zjadłeś / ile zamierzasz? 🙂

 

Patrycja G.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ