Small talk – lekka, niezobowiązująca rozmowa “o niczym” w gronie nowych znajomych, na spotkaniach służbowych czy “w przelocie” z kimś całkowicie obcym np. podczas zakupów czy wspólnej podróży windą. Jeśli do tej pory myślałaś, że te błahe konwersacje nie są Ci do niczego potrzebne, a co więcej są tylko stratą czasu, być może teraz całkowicie zmienisz do nich podejście. Naukowcy są w tym temacie zgodni: small talk może wpływać pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne i IQ. Warto zatem posiąść tę umiejętność, choć przyznajemy, że dobre poprowadzenie tej małej konwersacji jest w istocie wielką sztuką. 

Small talk – nie tylko walka z nieśmiałością

Z jednej strony nie uważasz się za specjalnie nieśmiałą osobę, z drugiej jadąc z kimś obcym windą, wpatrujesz się przez minutę w jeden punkt na suficie, ograniczając do minimum ryzyko chociażby kontaktu wzrokowego. W pracy pełen profesjonalizm, ale przy bezpośrednim kontakcie z klientem myślisz tylko o szybkim załatwieniu sprawy i kolejnym zleceniu. Przesiadując w poczekalni pod gabinetem lekarskim, wpatrujesz się zawzięcie w ekran swojego smartfona, bo właściwie co Cię obchodzi, co ma do powiedzenia kobieta siedząca obok? 

Czy small talk powinniśmy traktować jako sposób na przezwyciężenie nieśmiałości? Jest to doskonały trening na zwiększenie śmiałości, jednak small talk pozwala osiągnąć o wiele więcej. Badania pokazują, że regularne prowadzenie tych, jakby mogło się wydawać, błahych i trywialnych rozmów prowadzi do lepszego samopoczucia, większej zdolności koncentracji, planowania oraz pamięci. Co ciekawe jest też w stanie zwiększyć poziom subiektywnego szczęścia, inteligencji i poczucia przynależności. 

Krótka rozmowa, długotrwałe efekty

Być może wydaje Ci się teraz, że small talk to nic nieznacząca w Twoim życiu chwila, o której zapomnisz zaraz po jej zakończeniu. To nie do końca prawda. Small talk sprawia, że wszelkie pozytywne emocje towarzyszące tej aktywności trwają również na długo po jej zakończeniu. Regularne, krótkie rozmowy z obcymi osobami są w stanie chronić nas przed “chorobami” XXI wieku: samotnością, lękiem czy depresją. Jak tłumaczą naukowcy, to z tego względu, że nawet te najdrobniejsze związki z innymi ludźmi nadają naszemu życiu sens. 

Small talk – poznaj zasady

Small talk rządzi się swoimi prawami. Nie wystarczy po prostu się do kogoś odezwać – to krok w dobrą stronę, jednak warto poznać podstawowe zasady tej mini konwersacji, by przyniosła ona wymierne efekty.

  • Small talk polega na wymianie kilku uprzejmych zdań z obcą lub mało znaną Ci osobą.
  • Rozmowa ma być prowadzona w taki sposób, by druga osoba czuła się dobrze w Twoim towarzystwie. 
  • Zamiast koncentrować się na sobie, skup się na rozmówcy – powiedz kilka słów o sobie, ale przede wszystkim pytaj, słuchaj odpowiedzi i nawiązuj do tego, co przed chwilą powiedział rozmówca. 
  • Zadawaj pytania otwarte, czyli takie, które nie pozwalają na zakończenie rozmowy odpowiedzią “tak” lub “nie”.
  • Pytaj o radę, opinię, ogólne wrażenia czy plany – ludzie lubią być o to pytani.
  • Bezpieczne tematy to: pogoda, wakacje, zwierzęta domowe, samochody, kuchnia, sztuka (filmy, książki) itp.
  • Unikaj rozmów na temat religii, polityki czy znanych osób – ponieważ nie znasz zbyt dobrze swojego rozmówcy, te tematy mogą okazać się konfliktowe. 
  • Nie rań, nie obrażaj i nie wchodź z butami w cudze życie – staraj się, by tematy do rozmowy były ogólne, lekkie, niekrępujące i przyjemne dla rozmówcy.

Skąd pewność, że obca osoba będzie chciała w ogóle podjąć rozmowę? Oczywiście, zawsze może zdarzyć się, że trafimy na kogoś, kto kompletnie nie będzie zainteresowany rozmową i należy to uszanować. Jednak w większości przypadków sprawdza się zasada: skoro znaleźliśmy się w jednym miejscu (przyjęcie, sklep, park), coś na pewno nas ze sobą łączy. Być może odkryjesz, że na świecie jest dużo więcej uprzejmych i sympatycznych osób, niż do tej pory myślałaś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ