Zakładając aparat na zęby (szczególnie stały aparat) na pewno zostały ci przekazane rady od ortodonty. Nie żuj gum, nie gryź twardych rzeczy, jedzenie krój w kostki, dokładnie myj zęby, używaj nitki dentystycznej i tak dalej… Tak samo ważne zasady, z tym, że nieco inne, obowiązują nas po zdjęciu aparatu stałego. Poniżej znajdziesz zbiór rzeczy, jakie ortodonta powinien ci powiedzieć!

Ortodonta ortodoncie nie równy

Ortodonta powinien zadbać o to, aby przekazać ci wszystkie najpotrzebniejsze informacje w toku całego leczenia aparatem ortodontycznym. Obejmuje on zarówno przygotowanie jamy ustnej do założenia aparatu (m.in. pobranie wycisków, ewentualne usunięcie ósemek, wyleczenie wszystkich zaniedbanych zębów), właściwy okres noszenia aparatu (głównie sposób pielęgnacji zębów), a także postępowanie z jamą ustną już po zdjęciu aparatu. Wielu ortodontów bardzo chętnie naprowadza swojego klienta do wszelkich czynności niezbędnych do założenia aparatu, jednak z czasem gdy już go nosimy, a później przychodzi czas na jego zdjęcie, stają się coraz bardziej anonimowi.

Sama jestem właśnie po zdjęciu stałego aparatu i już noszę aparat wyjmowany. Mam bardzo dobrą ortodontkę, dlatego chcę podzielić się z wami wiedzą, jaką mi przekazała. Dotyczy ona troski o zęby po zdjęciu stałego aparatu, a jeśli będą zainteresowani przygotuję również artykuł na temat pielęgnacji zębów podczas noszenia stałego aparatu oraz rzeczy, które warto wiedzieć podczas takiego leczenia ortodontycznego.

Pielęgnacja zębów i jamy ustnej po zdjęciu stałego aparatu ortodontycznego

 1. Do codziennego mycia zębów należy stosować bardzo miękką szczoteczkę. Co prawda, przy stałym aparacie również zaleca się szczoteczkę z miękkim włosiem, jednak zdarzają się wyjątki, gdzie taka szczoteczka się nie sprawdza. Z kolei podczas noszenia aparatu retencyjnego obowiązkiem jest stosować miękką szczoteczkę. Wynika to stąd, że zęby po stałym aparacie są naruszone i wrażliwe, a dziąsła podatne na krwawienie, ponieważ u większości osób dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych.
 2. Jeśli chodzi o pastę do zębów, ta również powinna być specjalna. Należy zrezygnować z tradycyjnych wybielających past, ponieważ mogą one podrażnić dziąsła i spotęgować ból zębów. Zaleca się sięgać po pasty z wysoką zawartością fluoru, np. Colgate Duraphat 500 (około 30 zł za 51 g). To dość spory wydatek, dlatego spokojnie można sięgnąć po o wiele tańszy zamiennik i wybrać tradycyjną pastę z drogerii, która po prostu nie będzie pastą wybielającą.
 3. Tak samo, jak podczas noszenia stałego aparatu, tak i przy tym wyjmowanym, należy pamiętać o stosowaniu nici dentystycznych. Zęby po leczeniu ortodontycznym są podatne na próchnicę i psucie się, a codziennie nitkowanie zębów zapobiega próchnicy. Ze szczególną starannością należy nitkować szczeliny między zębami, które były objęte pierścieniami, ponieważ pozostawiły one małą, lecz patrząc przez pryzmat uzębienia, dość sporą szparę między zębami.
 4. Skutecznym działaniem pielęgnacyjnym jest płukanie jamy ustnej szałwią. Ma ona właściwości antyseptyczne, zatem zapobiega bólom zębów i dziąseł oraz powstawaniu stanów zapalnych.
 5. Kwestia wybielania zębów po aparacie ortodontycznym jest równie istotna. Po pierwsze należy wybić sobie mit, że po zdjęciu aparatu stałego, na zębach zostaną plamy po zamkach. Nic z tych rzeczy. Odcień kości zębowej, u wielu osób, również się nie zmienia. Zęby mogą być nieco żółciejsze, ale wynika to wyłącznie stąd, że aparat ortodontyczny nieco uniemożliwia dokładne umycie zębów. W celu przywrócenia jednolitego koloru zębów zaleca się piaskowanie zębów. Bezwzględnie należy unikać również laserowego lub stomatologicznego wybielania zębów, co może zwiększyć nadwrażliwość zębów. Istnieje wiele innych, chociażby domowych sposobów, na wybielenie zębów. Są one nie tylko tańsze, ale również bezpieczniejsze.
 6. Tuż po zdjęciu stałego aparatu, koniecznie należy udać się na wizytę do dentysty i zrobić przegląd zębów. U większości osób, które zdjęły stały aparat należy wyleczyć kilka zębów lub wymienić plomby.
 7. Jeśli przed założeniem aparatu nie usunęliście wszystkich ósemek, warto po kilku miesiącach noszenia aparatu retencyjnego zrobić zdjęcie kontrolne szczęki. Możliwe będzie, że pozostawione ósemki trzeba będzie usunąć. To niestety nic przyjemnego, ale pamiętajcie, że to dla pięknego uśmiechu 🙂

A Wy znacie jeszcze jakieś sposoby na pielęgnację zębów po zdjęciu stałego aparatu? Napiszcie, co usłyszeliście od swojego ortodonty. Podzielcie się zarówno wskazówkami pożytecznymi, jak i tymi absurdalnymi!

 

Patrycja G.

8 KOMENTARZE

 1. Wszystko się zgadza. Przeoczyłaś jeszcze regularne mycie tego aparatu. Tak samo jak na zębach, na nim również gromadzi się osad. Ja swój aparat myję oddzielną szczoteczką,a co jakiś czas moczę go w wodzie z sodą oczyszczoną.

  Pozdrawiam 🙂

 2. Odkąd mam aparat, to jeszcze więcej dbałości wkładam w mycie zębów, żeby chronić się przed próchnicą. Zaczęłam też codziennie brać tabletki acidolac dentifix, które mają w składzie ksylitol i witaminę D, żeby chronić zęby przed demineralizacją

 3. Jeszcze jedno. Po zdjeciu aparatu stałego, nalezy przez okres dwoch tygodni stosowac biala diete, gdyz szkliwo bedace pod zamkami jest odwodnione i moze czerpac z pozywienia barwniki 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ