Przeciętny Polak wypija w ciągu roku około 100 litrów czystej wody. Jednak zalecaną przez lekarzy i ekspertów ilość wody wypija tylko 40% Polek i 22% Polaków. To zdecydowanie za mało. Co dziesiąty Polak przyznaje, że w ogóle nie pije wody, zaś ogromny odsetek naszych rodaków wypija jej po prostu za mało. Nie pijemy, bo zwyczajnie nie wiemy, ile powinniśmy jej pić. Jeden litr na każde 30 kg masy ciała – to właśnie optymalna ilość wody, którą powinniśmy wypijać każdego dnia. Po czym poznać, że pijemy za mało wody? Oto 25 sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że nasz organizm jest odwodniony. 

  1. Suchość w ustach

Brak odpowiedniego nawilżenia błon śluzowych w ustach i w gardle sprawia, że produkowana jest mniejsza ilość śliny, przez co pojawia się problem suchości w ustach. Suchość w ustach może skutecznie zredukować tylko woda – w odróżnieniu od słodkich napojów, które przynoszą tylko chwilowy efekt “nawilżenia” i tylko pogłębiają problem odwodnienia, woda przynosi długotrwały komfort w tej sferze ciała.

2.  Sucha skóra 

Przesuszenie, łuszczenie i zaczerwienienie skóry może stanowić objaw różnych chorób dermatologicznych, jednak bardzo często problemy te wynikają po prostu z niedoborów wody w organizmie. Brak wody zaburza pracę gruczołów łojowych i potowych, których rolą jest zapobieganie przesuszaniu się skóry. 

3.  Suche oczy

Nie tylko usta i skóra, ale też nasze oczy mogą cierpieć z powodu dostarczania do organizmu zbyt małych ilości wody. W wyniku odwodnienia doskwierać może nam nie przekrwienie, suchość i zmęczenie oczu, jak również brak łez, które pojawiają się tylko wtedy, gdy organizm jest właściwie nawodniony.

4.  Odczuwanie pragnienia

Odczuwanie pragnienia to jeden z najłatwiejszych do rozpoznania sygnałów odwodnienia organizmu. Jeśli czujesz, że chce Ci się pić, to niestety oznacza, że jesteś już odwodniona. Staraj się pić około 1,5 litra wody dziennie małymi łykami przez cały dzień.

5.  Ból stawów

Dyski międzykręgowe oraz chrząstki składają się z 80% wody, w związku z czym jej niedobór może powodować ból stawów podczas poruszania się. Dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości tego płynu pozwoli zapobiec ocieraniu się kości o siebie, zaś chrząstkom na absorbowanie wstrząsów podczas każdego naszego ruchu. 

6.  Zakwasy

Tak samo, jak chrząstki i dyski międzykręgowe, nasze mięśnie składają się w większości z wody. Mała ilość wody zmniejsza masę mięśniową i zaburza prawidłowe funkcjonowanie mięśni oraz ścięgien, czego efektem mogą być bolesne zakwasy oraz skurcze po aktywności fizycznej. 

7.  Przedłużająca się choroba

Nie bez powodu podczas choroby lekarze zalecają picie dużych ilości wody. Woda usuwa z organizmu toksyny i zarazki, które są obecne w naszym organizmie m. in. podczas przeziębienia. Jeśli nie będziemy wypijać odpowiednio dużo wody podczas leczenia, powrót do formy zajmie nam więcej czasu. Co więcej, niewystarczająca ilość płynów sprawia, że organizm zaczyna korzystać z rezerw wody zmagazynowanej w krwi i różnych organach, co może być niezwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia. 

8.  Osłabienie i zmęczenie

Odwodnienie organizmu może być bardzo wyraźne widoczne w postaci złego samopoczucia: zmęczenia, osłabienia, senności czy znużenia. Kiedy brakuje nam energii, zwykle sięgamy po kawę, która dodatkowo może pogłębiać problem odwodnienia. Dzień najlepiej rozpoczynać od szklanki wody i kontynuować jej picie również w późniejszych godzinach, by zapobiec zmęczeniu. 

9.  Odczuwanie głodu

Brak wody, objawiający się m. in. burczeniem w brzuchu, bardzo często mylony jest z głodem, co przyczynia się do podjadania w ciągu dnia. Wodę warto zatem pić w regularnych odstępach czasu, a jej większą ilość dostarczyć do organizmu bezpośrednio przed posiłkiem, by zapobiec przejedzeniu. 

10.  Problemy z trawieniem

Woda jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Zapobiega wysuszaniu się błon śluzowych żołądka, a tym samym jego podrażnieniom. Odwodnienie sprawia, że kwasy żołądkowe nie mogą spełniać swojego zadania, przyczyniając się m. in. do zgagi.

11.  Zaparcia

Woda odpowiada za nawilżenie całego przewodu pokarmowego i prawidłowe funkcjonowanie jelit. Jeśli dostrzegliśmy u siebie problem bolesnych i krępujących zaparć, kurację leczniczą warto rozpocząć właśnie od odpowiedniego nawodnienia organizmu. 

12.  Rzadkie oddawanie moczu

Każdy z nas powinien w ciągu dnia zarejestrować od 4 do 7 wizyt w toalecie. Jeśli częstotliwość oddawania moczu jest mniejsza, a mocz przybiera kolor ciemnożółty zamiast jasno-słomkowego, nasz organizm jest odwodniony. 

13.  Infekcje układu moczowego

Niedostateczna ilość wody, a co za tym idzie rzadkie wizyty w toalecie, mogą pociągnąć za sobą inny problem, a mianowicie nieprzyjemne infekcje układu moczowego. Woda powinna być zatem pierwszym “lekiem”, po który należy sięgnąć m. in. przy zapaleniu pęcherza.

14.  Starzenie w ekspresowym tempie

Woda nawilża cały nasz organizm, w tym również swój największy organ, czyli skórę. Po 25. roku życia ilość wody w skórze systematycznie maleje, czego efektem jest jej zmniejszona elastyczność oraz pojawienie się zmarszczek. Wraz z biegiem czasu powinniśmy zadbać nie tylko odpowiednie nawilżanie skóry od zewnątrz przy pomocy kosmetyków, ale też od wewnątrz przy pomocy wody. Regularne picie wody pozwoli nam uzyskać efekt odmłodzenia i rozświetlenia skóry, a przy tym pozbyć się wielu uporczywych dolegliwości np. trądziku. 

15.  Zawroty głowy

Zbyt mała ilość wody może wywołać problem niebezpiecznych zawrotów głowy. Woda stanowi niezastąpione wsparcie dla naszego mózgu i układu nerwowego, dlatego warto zadbać o dostarczanie do organizmu jej optymalnych ilości. 

16.  Ból głowy

Częste bóle głowy mogą być objawem wielu różnych chorób czy dysfunkcji organizmu, jednak równie często możemy mieć z nim do czynienia w wyniku odwodnienia. Przed sięgnięciem po tabletkę warto zatem najpierw obficie nawodnić organizm. 

17.  Podwyższone tętno

Szybkie bicie serca nie zawsze musi oznaczać poważne problemy kardiologiczne. Bardzo często jest to po prostu efekt odwodnienia organizmu. 

18.  Wzmożony apetyt na słodycze

Niedobór wody sprawia, że organizm nie może przekształcić glikogenu w glukozę, co wpływa na zwiększenie naszego apetytu, w szczególności na słodycze. 

19.  Nieświeży oddech

Woda pozwala na produkcję śliny, która umożliwia wypłukiwanie bakterii z jamy ustnej. Brak wody sprzyja rozwojowi różnorodnych bakterii, które po rozmnożeniu mogą powodować nieświeży oddech. 

20.  Podwyższona temperatura

Odwodnienie może być przyczyną utrzymującej się podwyższonej temperatury ciała. Przez brak wody organizm zmuszony jest do pracy na wyższych obrotach, czego efektem może być gorączka. 

21.  Częste przeziębienia 

Spożywanie odpowiedniej ilości wody może uchronić nas przed częstymi przeziębieniami i infekcjami w organizmie. Nawadnianie organizmu podnosi jego odporność, a dodatkowo nawilża błony śluzowe, dzięki czemu wszelkie bakterie i wirusy mają utrudniony dostęp do jego wnętrza.

22.  Problemy z odchudzaniem i obrzęki

Woda ułatwia trawienie i pozbywanie się z organizmu toksyn. Ponadto jej regularne picie paradoksalnie pozwala pozbyć się nadmiaru tego płynu z organizmu, co pozwoli nam na szybszą utratę dodatkowych kilogramów. Jeśli czujesz się opuchnięta, masz skłonność do obrzęków np. stóp, a przy tym cierpisz z powodu nadwagi, poza dietą i aktywnością fizyczną nie zapomnij o wypijaniu ok. 2 litrów wody dziennie. 

23.  Problemy z koncentracją

Spadek koncentracji, brak energii, znużenie, problemy z pamięcią, zmniejszona czujność oraz spowolniony czas reakcji – tak właśnie może objawiać się nawet niewielkie odwodnienie organizmu. O wypijaniu odpowiedniej ilości wody pamiętajmy nie tylko podczas nauki czy pracy, ale też podczas dłuższych podróży za kierownicą.

24.  Skłonność do kaca

Nic tak mocno nie odwadnia organizmu, jak wypity alkohol. W szczególności, że podczas jego spożywania całkowicie zapominamy o wypijaniu odpowiedniej ilości wody. Po wypiciu alkoholu pamiętajmy o nawodnieniu organizmu przynajmniej 1-2 szklankami wody przed pójściem spać, a także zaraz po przebudzeniu. Dzięki temu nasze samopoczucie będzie o wiele lepsze.

25.  Nerwowość

Niedobór wody może mieć także negatywny wpływ na nasze psychiczne samopoczucie. Odwodnienie sprawia bowiem, że jesteśmy bardziej nerwowi, zestresowani i poirytowani. 

Nie każdy z opisanych objawów należy utożsamiać z odwodnieniem organizmu, jednak kilka tych symptomów jednocześnie może właśnie sygnalizować ten problem. Regularne wypijanie 1,5-2 litrów wody nikomu z nas nie zaszkodzi, a może tylko uchronić nas przed wieloma przykrymi konsekwencjami.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ