Założenie własnego biznesu jest niebywale ekscytującą chwilą dla każdej początkującej osoby. Otwiera się przed nią nowa droga, która będzie jednocześnie niesamowitą przygodą i ciężką pracą. Dążenie do sukcesu to wyboista ścieżka, niezależnie od tego, w jakim miejscu się rozpoczyna. A ostre zakręty i przeszkody po drodze są nieuniknione. Bardzo dobrze przekonała się o tym Olga Lubańska beauty coach, stylistka paznokci, laureatka 76 mistrzostw prestiżowych międzynarodowych konkursów. Dzięki samozaparciu i jasno stawianym sobie celom znalazła się w miejscu, w którym jest dzisiaj. Jednakże w drodze po swoje popełniała błędy, które dały wiele lekcji, ale niektórych z nich mogła uniknąć. Dlatego zapraszam Cię do lektury, z której dowiesz się co według Olgi warto zrobić w pierwszej kolejności, a z czego zrezygnować chcąc dobrze zacząć pracę nad własnym biznesem beauty?

Najczęstsze błędy przy zakładaniu własnego salonu

Wśród początkujących stylistek, które postanowiły otworzyć swój salon, ogromnym błędem jest brak bazy klientek. Jeżeli nie mamy listy osób, którym chcemy oferować usługi, spowolni to rozwój naszego biznesu. Przekonała się o tym sama Olga, która otwarcie mówi o swoich błędach. Wie, jak wiele może ta wiedza ułatwić. Po uzyskaniu dofinansowania wreszcie udało jej się otworzyć gabinet kosmetyczny. Szybko jednak ekscytację zastąpiła zupełnie inna rzeczywistość. Przez pierwsze miesiące pojawiały się tylko pojedyncze osoby. Brak satysfakcjonujących zarobków i rosnące koszty utrzymania salonu nie są zbytnio motywującym czynnikiem dla świeżo upieczonej właścicielki. Znajdź więc osoby, którym chcesz oferować swoje usługi. Musisz jednak pamiętać, że niestety wszyscy nie będą Twoimi klientami. Każda z nas jest różna i ma własne preferencje. Dlatego warto się zastanowić, kto będzie idealną klientką. Dopasowując ofertę do klientek, nie zapominaj też o swoich wyjątkowych umiejętnościach i preferencjach. Nie blokuj swojego rozwoju. Robiąc to, w czym jesteś najlepsza, masz gwarancję, że klientki po wizycie w Twoim salonie będą zadowolone i do Ciebie wrócą.

fot. Olga Lubańska

Niska cena usług. To kolejny bardzo częsty błąd, który doprowadza do frustracji i nerwów niż satysfakcji z własnego salonu. “Nie bój się wysoko wycenić swoją pracę. Jeżeli wiesz, że Twoje usługi są na najwyższym poziomie, to jakość powinna iść w parze z odpowiednią wyceną. Nie otwierasz swojego salonu po to, żeby pracować parenaście godzin dziennie za wynagrodzenie, które nawet nie starcza na pokrycie wszystkich kosztów” – tłumaczy Olga Lubańska. Aby zrobić odpowiednią wycenę, weź pod uwagę koszty utrzymania, podatki, ZUS, wynajem, koszty stałe i dopiero wtedy wyceniaj swoją usługę. Nie martw się klientki, które doceniają Twój talent i ciężką pracę zdają sobie doskonale sprawę z kosztów, z jakimi musisz się mierzyć i wiedzą, jaką posiadasz, aby wykonać im świetne paznokcie. Wysoka jakość to wyższa cena.

fot. Bujak Studio

Rynek kosmetyczny ciągle się zmienia i rozwija. Twój salon również musi iść do przodu i oferować nowości, które pojawiają się na rynku. Brak sprecyzowanego pomysłu na swój gabinet kosmetyczny to kolejny bardzo często popełniany błąd. Bardzo szeroka oferta zabiegów i usług wiąże się z ogromną inwestycją w sprzęt i kosmetyki. To nie jest odpowiedni ruch dla nowo powstałego miejsca, które nie ma jeszcze odpowiednich zysków i stałych klientów. Ponadto mały zespół nie poradzi sobie z tak ogromną ilością usług w normowanym czasie pracy. Na wszystko przyjdzie czas, radzi Olga Lubańska.

Co za dużo to niezdrowo, jednak zbyt wąska oferta salonu także nie jest korzystna. Daj możliwość swoim klientom skorzystania z innych usług lub dopełniających zabiegów. Pomyśl o problemach, które chcesz rozwiązać i o usługach, które mogą w tym pomóc.

fot. Olga Lubańska

Dużo pracownic, mało klientek. Najlepszym rozwiązaniem dla osoby, która pragnie otworzyć swój gabinet kosmetyczny, jest rozpocząć działalność samemu. Jedno stanowisko pozwoli Ci wybadać potrzeby klientów. W taki sposób będziesz mogła sprawdzić potrzeby swoich klientek. Ile jest chętnych na Twoje usługi, w jakich godzinach uczęszczają do salonu. Zweryfikuj czy jesteś w stanie poradzić sobie sama, czy może potrzebujesz wsparcia recepcjonistki gdy klientek jest na tyle dużo, że będziesz musiała zatrudnić dodatkową stylistkę w godzinach popołudniowych czy w weekend. Samodzielna praca pozwoli nam zobaczyć, jak działa i jak rozwija się nasz salon wyjaśnia Olga Lubańska.

Poznaj świat nail artu raz techniczne aspekty zawodu stylistki paznokci. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.olgalubanska.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ