Kobiety znają to uczucie bardzo dobrze, tę presję dążenia do doskonałości, do wewnętrznego przymusu bycia Naj. W każdej sferze życia, osobistej czy zawodowej. Jeśli zaczynają sprzątać to robią to na błysk, jakby czekał je test „białej rękawiczki”. Zrobienie prezentacji w pracy to milion poprawek, których i tak poza nimi nikt nie dostrzeże. Jeśli dieta to drastyczna przy intensywnych treningach, aby utrzymać szczupłą sylwetkę „modelki haute couture”, by koleżanki padły z zazdrości.

Z obserwacji psychologów wynika, że większe skłonności do perfekcjonizmu mają kobiety. Nie pójdą po podwyżkę, bo niezwykle rzadko są stuprocentowo pewne, że na nią zasługują; nie wyślą CV, gdy nie spełniają wszystkich kryteriów, podczas gdy mężczyźni zrobią to nawet wtedy, gdy spełniają ledwie połowę z nich. To nie tylko efekt braku pewności siebie i małej wiary we własne zdolności, ale też stereotypów i wychowania.

Statystyki pokazują, że polskie nastolatki mają najgorszą samoocenę w Europie. Z kolei tylko 4 na 100 kobiet w Polsce podoba się samym sobie, a aż 84 % dorosłych kobiet poddałoby się operacji plastycznej, gdyby było je na to stać. Nie bez znaczenia jest fakt, że prawie 60% kobiet wprowadzając zmiany w swoim życiu zawodowym kieruje się opinią innych, a ponad połowa kobiet boryka się z myślą, że jest złą matką.

Strach przed porażką to nie jedyna udręka perfekcjonistek. Wysoko postawiona poprzeczka bardzo często wiąże się z ciągłym niezadowoleniem, wynikającym z przekonania, że każdą czynność można było wykonać lepiej. Perfekcjonistki mają problemy z podejmowaniem decyzji. Chcą sprawdzić wszelkie możliwe warianty i wybrać najlepszy, co przeważnie jest niemożliwe. Bojąc się, że dokonają złego wyboru lub nie wykonają danego zadania idealnie, odkładają je na później, a jeśli to możliwe, całkowicie z niego rezygnują.

Przekonanie, że inni będą nas cenili tylko wtedy, gdy będziemy nieskazitelne, to pierwszy krok do przygnębienia, a nawet depresji. Negatywne emocje przejawiają się u perfekcjonistki zmęczeniem, rozdrażnieniem, gniewem i frustracją.

Zgubny perfekcjonizm

Dość łatwo jest wpaść w pułapkę perfekcjonizmu, przesadnie dążąc do osiągnięcia doskonałości w różnych dziedzinach: od wyglądu fizycznego, przez aktywność sportową do wypełniania określonych ról społecznych czy zawodowych.

Dodatkowo ulegamy presji społecznej, której towarzyszy przekonanie, że tylko spełnienie oczekiwań innych może nas doprowadzić do zdobycia pełnej akceptacji otoczenia. W  pułapkę nadmiernych oczekiwań coraz częściej wpędzają nas media, pokazując, jak zostać perfekcyjną panią domu, właściwie zadbać o swój wizerunek czy jak prawidłowo wychowywać dzieci.

I tak dzień po dniu, wiecznie nieszczęśliwe w nieustającym dążeniu do celu. W wyścigu do doskonałości. Doskonałości, która nie istnieje, która z definicji jest stanem trudno osiągalnym bądź chwilowym. Z towarzyszącym wewnętrznym krytykiem powodującym nieustanny mętlik w głowie.

Ciągłe pragnienie bycia lepszą i dążenie do ideału staje się coraz bardziej wyczerpujące i frustrujące, a zmierzanie do złudnej perfekcji nie ma końca. A tak naprawdę nie chodzi o zewnętrzne uznanie, a o zadowolenie i udowodnienie sobie, że jesteśmy wartościowe.

Mętlik w Głowie

Motto Fundacji Mętlik w Głowie „Zamień swój wewnętrzny chaos na działanie” wskazuje na podjęcie działań tak, by w holistyczny sposób pomóc osiągnąć kobietom nie tylko równowagę kompetencji emocjonalnych, społecznych i zawodowych, ale przede wszystkim poprawić zdolność asertywności i uporządkować wewnętrzny bałagan. Wskazać właściwą drogę, by były silne dla siebie, dla rodziny, dla otaczającego zmieniającego się świata.

W tym celu Fundacja Mętlik w Głowie już 19 sierpnia 2022r. organizuje dla kobiet w różnym wieku inspirujący event, by pokazać wszystkim paniom, że są WARTOŚCIOWE I NIEPOWTARZALNE pod warunkiem, że pozbędą się wewnętrznego krytyka i uwolnią od wszechobecnej presji. Będzie to już kolejne spotkanie w ramach kampanii społecznej pod hasłem „not Perfect but Happy”.

Mamy przyjemność zaprosić Cię na wyjątkowe i przepięknie pachnące wydarzenie, na którym oprócz inspirującej i zmysłowej prelekcji seksuolożki, nastrojowego koncertu, będziemy od podstaw tworzyć spersonalizowane botaniczne kosmetyki. Tak naturalne i apetyczne, że będzie można je zjeść 

 Jaki mamy plan? 

  • Ziołowe przyjęcie pełne aromatów i cudownych ziół, przy których zapomnisz o codzienności, stworzysz dla siebie spersonalizowany luksusowy krem do twarzy oraz serum pod oczy. 
  • Dowiesz się co zrobić, by być szczęśliwym … w łóżku, nikt tak pięknie i zmysłowo nie wprowadzi nas w tajemnice alkowy jak nasza ekspertka, seksuolożka.
  • Przeniesiesz się w inny wymiar podczas nastrojowego koncertu niezwykłego duetu Pauliny Łaby Torres i jej męża, Tomka Torresa. 
  • O Twoje piękno zadbamy w strefie przyjemności i zapewnimy Ci indywidualną konsultację z profesjonalną stylistką. 

Piątek, 19.08.2022 / 16:00 – 22:00 
Ogień i Woda, Restauracja Florian, Warszawa 

 Link do biletów: https://tiny.pl/wqjkv

To będzie wyjątkowy dzień, w którym nie zabraknie głębokich kobiecych rozmów, networkingu, śmiechu i świetnej zabawy, a przy tej okazji panie dowiedzą się jak odnaleźć poczucie własnej wartości, pokochać siebie samą i zbudować zdrową, szczęśliwą relację ze sobą i swoim ciałem.

Każda kobieta ma prawo do bycia szczęśliwą. Nie tylko miła powierzchowność, pozory pewności siebie, ale wewnętrzny spokój i samoakceptacja, siła głęboko zakotwiczona i wewnętrzna moc sprawi, że zaczną doceniać siebie i przejmą kontrolę nad własnym życiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ