Nie ma nic gorszego niż dobra impreza zakończona lekkim niesmakiem po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu. Nazywajmy jednak rzeczy po imieniu: kac to straszna “choroba” i ten, kto ją przeżył chociaż raz w życiu, stara się jej unikać, jak ognia. Nie zawsze jednak nam się to udaje. No cóż, zdarza się. Warto jednak wiedzieć na przyszłość, jak skutecznie ustrzec się przed kacem i co robić, gdy już nas dopadanie.

Najlepsze sposoby na kaca? Przygotuj się do picia alkoholu

Picie alkoholu jest trochę jak maraton. Aby zakończyło się sukcesem (bez “zakwasów” i dołka psychicznego), trzeba się do niego dobrze przygotować. Co to znaczy? Oto kilka rad, które warto wziąć sobie do serca przed każdą imprezą z alkoholem w tle.

Wyśpij się.

Dzień przed imprezą połóż się wcześniej spać. Postaraj się, aby było to przepisowe 8 godzin snu. Twój organizm musi się w pełni zregenerować, byś miała siłę na zabawę i przeciwstawienie się wszelkim złym wpływom.

Wstąp do apteki.

Wbrew pozorom wcale nie chodzi o proszki na ból głowy, choć nie zaszkodzi, gdy będziesz je miała. W aptece kup przede wszystkim elektrolity (do rozpuszczenia) i glukozę. To sprawdzone, domowe sposoby na kaca, które dokładnie objaśnimy w dalszej części artykułu.

Przygotuj coś tłustego do jedzenia.

Dzień wcześniej ugotuj rosół, który zjesz tuż przed wyjściem na imprezę. To lekki posiłek, ale jednocześnie bogaty w tłuszcze, które idealnie przygotują Twój organizm na przyjęcie alkoholu. Tłuszcz spowalnia proces wchłaniania alkoholu do krwi, dzięki czemu nie upijesz się zbyt szybko.

“Bo pić trzeba umieć”, czyli sprawdzone sposoby na UNIKNIĘCIE kaca

Unikaj bąbelków.

Szampan, wino musujące czy drink z colą sprawią, że upijesz się szybciej, niż pijąc “czyste” alkohole. “Bąbelki” szybciej trafiają z krwią do mózgu, przez co możesz wprowadzić się w stan lekkiego oszołomienia już po kilku łykach takiego napoju.

Pij z przerwami.

Alkohol trafia do mózgu dopiero po około 20 minutach od wypicia, dlatego tak często nie wyczuwamy momentu, w którym przesadziliśmy z procentami. Najgorsze, co może Ci się przydarzyć na imprezie, to urwanie filmu… Dlatego rób 30 minutowe przerwy od alkoholu po wypiciu każdego drinka czy kieliszka.

Wprowadź system picia hybrydowego.

Raz drink, raz napój bez alkoholu. Najlepiej niech będzie to woda. Takie rozwiązanie pozwoli Ci nie tylko uniknąć kaca i zapamiętać wszystkie wydarzenia z poprzedniego wieczoru, ale też zapobiec odwodnieniu. Staraj się jednak unikać soków cytrusowych.

Jedz. Cały czas tłusto.

To nie jest najlepszy czas na prowadzenie diety. Picie alkoholu na pusty żołądek to doskonały plan na katastrofę. Nie bój się sięgać po tłuste potrawy. Nie przytyjesz w jeden wieczór, a uchronisz się przed najgorszym.

Sprawdzone i domowe, czyli najlepsze sposoby na kaca

Nie prześpij całego dnia.

Nawet jeśli bardzo masz na to ochotę. To może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego – zamiast pomóc, dodatkowo pogorszy Twój skomplikowany stan fizjologiczny.

Uzupełnij płyny, elektrolity i glukozę.

Pamiętasz, jak radziłyśmy, by kupić w aptece elektrolity i glukozę? Teraz wyjaśnimy Ci dlaczego. Otóż winowajcami kaca są przede wszystkim odwodnienie i hipoglikemia, czyli obniżony poziom cukru we krwi. Musisz uzupełnić te braki. Rozpuść elektrolity w szklance zimnej wody i wypij małymi łyczkami. Po 10 min wypij drugą szklankę wody, tym razem z dwoma łyżkami glukozy. Szybki i dobry sposób na kaca. To postawi Cię na nogi!

Zjedz coś. Najlepiej jajecznicę.

Jajka zawierają cysteinę, która pomoże usunąć z organizmu aldehyd octowy – produkt rozkładu alkoholu.

Pij dużo wody i uśmierz ból głowy.

Pij, pamiętaj, że jesteś odwodniona. Jeśli cały czas boli Cię głowa, weź proszek. Zrób to po śniadaniu, ale nie czekaj z tym zbyt długo. Ból głowy jest jak pożar – nieugaszony w porę, może się rozprzestrzenić.

Oczyść ciało i umysł.

Weź zimny prysznic, by zwiększyć dostawę tlenu do tkanek i skorzystaj z toalety, by pozbyć się toksyn. A teraz odpocznij – połóż się pod kocem, włącz telewizor, wypij herbatę. Dziś świata już nie podbijesz, pozwól organizmowi się zregenerować.

Sposoby na mdłości na kacu.

Jeśli męczą Cię mdłości, możesz się ich pozbyć przy pomocy imbiru. Herbatka imbirowa i ciastka korzenne to sprawdzone sposoby na mdłości na kacu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ