Stylizacja paznokci w ogólnym znaczeniu jest po prostu wykonaną usługą kosmetyczną. Dla jednych będzie to niesamowita praca, cudowny manicure i dopracowane szczegóły, a dla innych po prostu ładne i kolorowe paznokcie. Z perspektywy stylistki jest to nie tylko spełnienie marzeń, ale także możliwości, ogromny rozwój, pokonywanie barier i tworzenie coraz to bardziej skomplikowanych dzieł na paznokciach. Apetyt rośnie w miarę jedzenia a im więcej się uczymy, tym więcej zyskujemy, dlatego wiele dziewczyn w tym środowisku decyduje się na zaprezentowanie swoich umiejętności na mistrzostwach. Prezentacja przed szeregiem sędziów jest ogromnym przeżyciem, a stworzenie pracy godnej mistrzostw nie lada gratką. Czy w takim razie nail art wychodzi już poza pewną granicę? Dzięki artykułowi dowiemy się troszkę jak to wygląda z perspektywy Olgi Lubańskiej beauty coacha, stylistki paznokci, laureatki 79 mistrzostw prestiżowych międzynarodowych konkursów.

Czym jest nail art i czy każdy się do tego nadaje?

fot. Olga Lubańska

Dla jednych będzie to twardy orzech do zgryzienia, dla innych zaś szerokie pole do popisu artystycznych umiejętności. Warto mieć na uwadze, że malowanie obrazów na paznokciach jest bardzo czasochłonnym zajęciem i wymaga cierpliwości. Wcześniej nabyte umiejętności plastyczne, będą bardzo pomocne, ale nie są konieczne. Nie musicie się martwić ponieważ wszystko można w sobie wypracować. Potrzeba jedynie więcej szkoleń i poświęconego czasu na malowanie. W większości to kopiowanie istniejących już obrazów z Internetu, nikt ich nie maluje z głowy. Wiadomo, że są osoby z ogromnym talentem, które potrafią niemalże każdy portret idealnie namalować. Prawda jest jednak taka, że praktycznie każdy może się nauczyć nail artu, który zachwyci sędziów na mistrzostwach.

Pierwszy portret a rzeczywistość na mistrzostwach

Byłam bardzo dumna ze swojego pierwszego portretu. Stworzyłam kopię zdjęcia, którą wystawiałam na mistrzostwach w Gdańsku. Był to portret Kim Kardashian. Mimo, że byłam wcześniej zadowolona ze swojego dzieła w momencie, kiedy dojechałam na mistrzostwa, nagle zauważyłam, że ta praca wcale nie jest taka dobra. Zeszłam na ziemię. Gdy skończyłam malować Kim, byłam wdzięczna, że udało mi się dobrnąć do końca, że jest ten efekt “WOW”. Porównując tę pracę, do tej, którą obecnie wystawiałam na mistrzostwach, czyli kopię małpy, widzę kolosalną różnicę. Minęło trochę czasu, mnóstwo szkoleń, trochę godzin, trochę łez w efekcie czego powstała małpa, która jest idealnie odwzorowana. Każdy może tego dokonać, tylko potrzeba cierpliwości, oraz kogoś, kto wskaże Ci poprawną drogę. Co warto, a czego nie warto robić, jakich pędzli i produktów użyć. Jak uniknąć błędów i nie irytować się w pracy. Osoba do pomocy jest naprawdę bardzo potrzebna, a jej wiedza wiele nam ułatwi.

fot. Olga Lubańska

Co uważasz za swój największy sukces na ten moment?

Uważam, że moim największym sukcesem, jaki udało mi się osiągnąć dotychczas, jest zostanie najlepszą zawodniczką, mistrzostw Briliant Cup. Zostałam nagrodzona za ponad 40 konkurencji, a także dostałam koronę mistrzostw. Włożyłam w to ogrom pracy i serca, Współpracowałam wtedy z bardzo dużą liczbą osób, jest to praca na modelkach, na których tworzę stylizację, oraz praca z fotografem. Zdjęcia potrafiły trwać przez cały dzień, aż do samego wieczora. To było dla mnie ogromne osiągnięcie. Przejść przez to wszystko, wykonać te prace i dostać tytuł najlepszej zawodniczki.

Jak wyglądają mistrzostwa od strony osoby debiutującej? Które najlepiej wybrać?

Zacznijmy od tego, że rozróżniamy dwa rodzaje mistrzostw, on-line oraz stacjonarne. Mistrzostwa stacjonarne zazwyczaj składają się z 2 lub 3 dywizji, podzielone są na osoby całkowicie debiutujące i te, które mają już doświadczenie oraz zaawansowane. Są także mistrzostwa z podziałem na dwie dywizje składające się z debiutantów i osób doświadczonych. Wszystko odbywa się na czas, jedynie tip boxy dowozimy gotowe na miejsce.

Mistrzostwa on-line jak sama nazwa wskazuje, odbywają się wirtualnie, mają o wiele więcej dopasowania i podziałów na kategorie niż stacjonarne. Jest masa konkurencji, od manicure z cyrkonii, ombre, ślubne, ekstremalne, po postery, i tip boxy, gdzie wysyłamy gotowe zdjęcia. Na takie mistrzostwa najlepiej znaleźć sędzię ze swojego kraju, który orientuje się w terminach, wszelkich opłatach i regulaminie. Oczywiście ja również jestem sędzią, mam własny team na tego typu mistrzostwach.

fot. Olga Lubańska

Dlaczego wybór mistrzostw ma później ogromne znaczenie? Stacjonarne konkursy mają zupełnie inny rodzaj emocji. W momencie, gdy postanowimy zadebiutować w mistrzostwach on-line i będziemy często brać w nich udział, możemy uzyskać status osoby doświadczonej bądź nawet zaawansowanej. Wybierając się na mistrzostwa stacjonarne, jesteśmy w grupie osób zaawansowanych. Dlatego moim zdaniem najlepiej zastanowić się, czy wolimy rzucić się na głębszą wodę i zebrać doświadczenie, czy zacząć od czegoś mniejszego i później już startować z wysokiego pułapu.

Niezależnie od tego w jakim miejscu jesteś dzisiaj, jutro możesz już być gdzie indziej. To od Ciebie zależy w jakim kierunku poszybuje Twoja kariera stylistki paznokci. Jest bardzo wiele możliwości, które warto wykorzystać. Opinie innych są różne na ten temat, ale jeżeli w tej branży widzisz coś więcej niż tylko wykonywanie usług kosmetycznych, to się tego trzymaj. Uważasz się za artystkę, która zamiast na płótnie maluje na płytce paznokcia i wiesz, że jesteś w tym dobra, zaprezentuj to światu!

fot. Bujak Studio

Olga Lubańska jest laureatką 79 mistrzostw z różnych miejsc na świecie w stylizacji paznokci. Odnosiła zwycięstwa między innymi w Dubaju, Turcji czy Hiszpanii. Ciężka praca pokierowała ją aż do Las Vegas, gdzie została jurorką na Global Beauty Championship. To tylko jedno z wielu miejsc, w którym wysiłki i talent Olgi zostały docenione- została ona także jurorką na konkursach w Norwegii czy Dubaju.

Olga skupia się na szkoleniach zarówno początkujących dziewczyn, jak i tych, które tak jak ona swego czasu chcą brać udział w mistrzostwach. Prywatnie jest mamą kilkuletniej Mai i żoną Bartka, który spełnia się w roli  jej menadżera.

Poznaj świat nail artu raz techniczne aspekty zawodu stylistki paznokci. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.olgalubanska.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ