Znane wszystkim powiedzenie Jak Cię widzą tak Cię piszą nie odnosi się tylko i wyłącznie do wyglądu zewnętrznego i kultury osobistej podczas rodzinnych spotkań czy w innych relacjach międzyludzkich. Jak się okazuje znajomość zasad savoir-vivre to bardzo pożądana cecha również na siłowni. Przeczytaj, jakie zachowania w klubach fitness stawiają Cię na straconej pozycji, a jeżeli któreś z nich stało się Twoim nawykiem, postaraj się jak najszybciej go pozbyć!

  • Dbaj o higienę! Pocenie się jest naturalnym następstwem wysiłku fizycznego. Co prawda – jedni mają z tym większy problem, podczas gdy u drugich przebiega on w sposób łagodniejszy. Jeżeli nawet niewielka aktywność sprawia, że Twoja skóra wydziela dużą ilość potu o nieprzyjemnym zapachu, bezwzględnie zadbaj o dobry antyperspirant. Pamiętaj również, aby po każdym treningu zmienić strój sportowy. Większość klubów fitness i siłowni mają także kabiny prysznicowe, z których możesz skorzystać.
  • Dezynfekuj sprzęt i akcesoria sportowe! Troska o higienę odnosi się nie tylko do dbania o własne ciało, ale i sprzęt na siłowni, wszelkie akcesoria i maszyny. Pamiętaj, aby zawsze używać ręcznika podczas korzystania z maszyn lub maty, a sprzęt typu orbitreki, bieżnie, rowerki tuż po skończeniu użytkowania przetrzeć płynem dezynfekującym. Oczywiście mowa tutaj o przetarciu pulpitu maszyny i uchwytów, a nie polerowaniu całego sprzętu 🙂
  • Zachowaj porządek! Ważne jest, aby zawsze odkładać sprzęt na miejsce. Nie tylko, gdy przeniosłeś np. hantle z jednego końca sali na drugi, ale istotne jest, by wykorzystane w ćwiczeniu akcesoria znalazły się w tym miejscu, z którego je wziąłeś. Pozwoli to zachować porządek na siłowni, ale też ułatwi trening innym bywalcom klubu, gdyż nie będą tracili czasu i nerwów na poszukiwania konkretnego sprzętu.
  • Zachowaj względną ciszę! Znaczna część osób trenujących na siłowni ceni sobie ciszę i spokój, które ułatwiają dobry trening. Oczywiście nikt nie każe Ci zamykać buzi na kłódkę i się nie odzywać, jednak głośne zachowanie lub notoryczne rozmawianie przez telefon nie dość, że denerwuje to jest również bardzo irytujące. Na siłowni się ćwiczy, więc jeżeli masz możliwość zostawienia telefonu w szafce – zrób to bez wahania!
  • Ćwicz w wygodnym, sportowym stroju! Siłownia to miejsce ćwiczeń, a nie pokaz mody. Zadbaj zatem o wygodny, sportowy strój, który nie ograniczy Twoich ruchów, ale pomoże Ci w precyzyjnym wykonywaniu ćwiczeń. Pamiętaj również, aby pozbyć się nadmiaru make-upu, który mieszając się z potem wywoła więcej negatywów, niż korzyści, a Ty z pewnością nie będziesz prezentowała się atrakcyjnie.
  • Dziel się miejscem! Nie musisz ustępować każdemu miejsca czy od razu zwalniać maszyny. Wystarczy, że w miarę możliwości podzielisz się miejscem, a ćwiczenia będziesz wykonywał na zmianę z tym, kto stoi w kolejce.
  • Selfie odłóż na później! Jesteśmy zdominowani erą selfie, które stały się nieodłącznym elementem treningu. Jeżeli chcesz zrobić sobie super fotkę w lustrze, pstryknij ją jak najszybciej – nie ma w tym nic złego. Jednak długotrwałe pozowanie przed lustrem i tym samym zabieranie miejsca innym, którzy mogliby w tym czasie ćwiczyć jest słabe.
  • Nie spóźniaj się! Ta zasada liczy się w przypadku uczęszczania na zajęcia fitness lub gdy Twój trening prowadzi trener personalny. W przypadku zorganizowanych zajęć grupowych, możesz zwyczajnie zostać wyproszony, a jeżeli chodzi o trenera – to w Twojej gestii powinna leżeć troska o ciało. Uszanuj zatem swój i trenera czas oraz zainwestowane w to pieniądze.

 

 

Patrycja G.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ