Choć 8 marca mamy już za sobą, to uważamy, że cały marzec jest miesiącem kobiet. Dlatego przez cały miesiąc będziemy pisać o tym, co dla nas, współczesnych kobiet – niezależnych, otwartych na świat i kochających podróże, jest naprawdę ważne. A w kwestii kobiety w podróży na pierwszym miejscu stawiamy przede wszystkim bezpieczeństwo.  

Bezpieczeństwo kobiety w podróży

Obserwujemy coraz większą dynamikę zmian w trendach dotyczących sektora turystycznego. W ostatniej dekadzie turystyka otworzyła się zdecydowanie bardziej na potrzeby kobiet chcących zwiedzać świat w pojedynkę. Jednakże, mimo rosnącej niezależności kobiet, która pociąga za sobą szczerą chęć poznawania świata i ludzi, wiele z nas nadal obawia się o swoje bezpieczeństwo podczas samotnych podróży. Według organizacji Solo Female Travellers, która przeprowadziła pod tym kątem szczegółowe badania, obawa o bezpieczeństwo dotyczy aż 73% kobiet w podróży – bez względu na ich wiek, narodowość czy czynniki kulturowe. 

Jak obrać najlepszy kierunek podróżując solo?

Zdajemy sobie sprawę z tego, jak kobiety w podróży cenią sobie komfort i bezpieczeństwo miejsca, do którego się wybierają, dlatego postanowiliśmy zgłębić ten temat z pomocą osób bardziej doświadczonych w tej dziedzinie. W tym przypadku zdaliśmy się na Holidu, wyszukiwarkę apartamentów i domów wakacyjnych, która przeprowadziła analizę najbezpieczeńszych miast dla kobiet podróżujących solo. Ranking został sporządzony w oparciu o kilka kluczowych czynników, do których należy m.in. bezpieczeństwo kobiet i oświetlenie miast w nocy, wskaźnik przemocy wobec kobiet oraz przestępczości w przeciągu ostatnich 3 lat, swoboda w poruszaniu się, ceny taksówek i noclegów, a także postępowanie w przypadku Covid-19. 

Kobiety w podróży – ranking miejsc przyjaznych kobietom

1# Montreal, Kanada

Kobietom ceniącym sobie ponad wszystko bezpieczeństwo w podróży polecamy w pierwszej kolejności odwiedzić miasto Montreal w Kanadzie. Być może nie jest to najtańsze miejsce na podróż, jednak w kwestii oświetlenia w nocy, a co za tym idzie bezpieczeństwa podczas wieczornych spacerów, przebija wszystkie pozostałe destynacje. Warto dodatkowo wspomnieć, że Montreal, który jest drugim pod względem liczby ludności miastem Kanady, posiada jeden z najniższych wskaźników przestępczości w całym kraju. 

2# Kolombo, Sri Lanka

Drugim polecanym miejscem dla kobiet podróżujących solo jest Kolombo w Sri Lance. Co prawda miasto wypada nieco gorzej pod względem natężenia oświetlenia w nocy, a tym samym poczucia bezpieczeństwa po zmroku, jednak cenowo nie ma sobie równych. Dla przykładu: średnia cena za podróż taksówką w tym mieście to zaledwie 1zł za kilometr, zaś za nocleg około 68 złotych! Przy zachowaniu odrobiny ostrożności po zmroku, zwiedzanie tego miasta może stać się ogromną przyjemnością nie tylko dla nas samych, ale też naszego portfela. 

3# Lublana, Słowenia

Trzecie miejsce w rankingu, ale jednocześnie pierwsze wśród miast europejskich przyjaznych kobietom, zajmuje Lublana w Słowenii. Choć Lublana nie jest najlepiej oświetlonym miastem w nocy, to badania potwierdziły, że aż 76% kobiet czuje się w nim bezpiecznie – miasto sprzyja samotnym spacerom i zwiedzaniu w pojedynkę. 

4# Ottawa, Kanada

Na czwartym miejscu plasuje się Ottawa – stolica Kanady, która jednocześnie zajęła drugie miejsce spośród aż trzech miast tego kraju, które znalazły się w pierwszej piątce całego rankingu! Jak widać zatem Kanada jest miejscem na ziemi wprost stworzonym dla kobiet. Jeśli jednak chodzi o samą Ottawę, minusem mogą okazać się wysokie koszty utrzymania – za pojedynczy nocleg w tym mieście trzeba bowiem przeznaczyć około 180zł. Uważamy jednak, że warto ponieść tę cenę w zamian za najniższy wskaźnik przemocy przejawianej wobec kobiet – tutaj doświadczyło jej 1,9% kobiet, co świadczy o braku tolerancji społeczeństwa na przejawy agresji wobec kobiet.

5# Edmonton, Kanada

Tak, jak w poprzednim przypadku, Edmonton w zachodniej części Kanady, jest miastem, które wykazuje równie niską tolerancję wobec przemocy stosowanej w stosunku do kobiet. Jest też jednocześnie miejscem, w którym kobiety czują się bezpiecznie nie tylko w ciągu dnia, ale też po zmroku. Nie zwalnia nas to jednak z zachowania należytej czujności i ostrożności, przebywając samotnie w obcym miejscu!

Kobiety w podróży – jakie wyniki szczególnie nas zainteresowały?

Polska też uwielbia kobiety. Powyższy ranking przedstawia bliżej tylko 5 pierwszych pozycji, co jednak nie zmienia faktu, że w całym zestawieniu bardzo wysoko, bo już na 8 miejscu, znajduje się nasze rodzime miasto – Łódź! Na uwagę zasługują w tym przypadku przystępne ceny noclegów i lokalnego transportu, wysoki poziom poczucia bezpieczeństwa, a co za tym idzie niski wskaźnik przestępczości. Podróżniczki doceniły też pozostałe miasta Polski, w tym Gdańsk, Poznań czy Wrocław, które znalazły się pierwszej 20-stce całego rankingu!

Krajem, który kobiety uważają za najbezpieczniejszy w nocy, jest Singapur. Wysokie poczucie bezpieczeństwa w nocy w tym miejscu potwierdziło aż 88% kobiet.

Najlepiej oświetlonym miastem w nocy jest… Chicago! 

Najniższym wzrostem przestępczości w ciągu ostatnich trzech lat może pochwalić się Wilno w Litwie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ