Po latach przepychu wszystko odwróciło się o 180 stopni. Obecnie minimalizm to wiodący trend zarówno w aranżacji wnętrz przestrzeni publicznych, jak i prywatnych mieszkań. Ten styl bazujący na oszczędnym podejściu świetnie sprawdza się w kuchni. Daj się zainspirować!

Remont

Już na etapie remontu możesz podjąć pierwsze kroki w celu maksymalnego uproszczenia kuchni. Przemyśl za wczasu kwestię zamaskowania wszystkich gniazdek oraz kabli. Połóż na podłodze płytki pozbawione wzorów, a ściany pomaluj farbą o stonowanej barwie. Kup fronty kuchenne w jednolitym kolorze na przykład szarym. Świetnie sprawdzą się zabudowane szafki wykończone lakierem na wysoki połysk. Do minimalistycznych przestrzeni bardzo pasują płyty indukcyjne, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś postawił na tradycyjny sprzęt. Pamiętaj tylko, aby wybierając kuchenkę gazową, postawić na model wyposażony w pokrywę. Po skończonym gotowaniu wystarczy przykryć nieestetyczne palniki i cieszyć się gładką powierzchnią.

Jakość

Minimalizm to styl, w którym jakość liczy się zdecydowanie bardziej niż ilość. Kieruj się tą zasadą wybierając zarówno meble, jak i najbardziej błahe przedmioty. Pamiętaj, że czasem opłaca się dopłacić więcej za przedmiot, który łączy w sobie funkcje użytkowe oraz estetyczne. Proste i ponadczasowe materiały, na jakie warto stawiać to drewno, szkło czy beton.

Mniej znaczy więcej

Wprowadzenie do kuchni minimalistycznego podejścia to sposób na oszczędność czasu, miejsca i pieniędzy. Dlaczego? Po pierwsze, używając tylko takiej ilości rzeczy, jaka rzeczywiście jest Ci na co dzień potrzebna, przestajesz mieć problem z szufladami, które nie chcą się domykać i z przeterminowanymi produktami. Mniejsza ilość talerzy czy kubków zachęca także do częstszego sprzątania. Robienie tego na bieżąco jest dużo przyjemniejsze i zajmuje raptem parę chwil. Nic nie demotywuje tak, jak piętrząca się w zlewie sterta naczyń.

Redukcja

Urządzanie kuchni od zera to czysta przyjemność, jednak prawdopodobnie masz już sporo rzeczy, które zdążyłeś kupić lub dostać. Co zrobić z przedmiotami nie nadającymi się do Twojej nowej minimalistycznej kuchni? Możesz na przykład popytać znajomych, czy nie przydałby im się któryś z Twoich skarbów. Warto także poszukać fundacji lub innych instytucji zajmujących się niesieniem pomocy. Takie organizacje są zawsze w potrzebie i chętnie przyjmują podarki.

Dekoracje

Minimalizm wcale nie oznacza rezygnacji z elementów dekoracyjnych. Wręcz przeciwnie, dzięki ograniczeniu liczby przedmiotów wokół, ozdoby będą jeszcze lepiej widoczne. Co pasuje do oszczędnej kuchni? Jeżeli zdecydowałeś się na meble w białym, szarym bądź czarnym kolorze, koniecznie wprowadź kilka akcentów, które ożywią przestrzeń. Możesz na przykład postawić na efektowną misę na owoce, wazon ze świeżymi kwiatami bądź obraz, który już od progu będzie przyciągał uwagę odwiedzających Cię osób. Dzięki temu całość nie będzie się wydawała monotonna i zyska przytulny, domowy charakter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ