“Nowy rok, nowa Ja”– to hasło powtarzane jak mantra w styczniu każdego roku. Ale co to właściwie znaczy? Jak o siebie zadbać, by nasze działania przyniosły realną zmianę w postaci lepszego wyglądu i samopoczucia? Tu nie chodzi tylko o nową parę szpilek, wizytę u kosmetyczki czy rozpoczęcie kolejnej diety. Sprawa jest o wiele bardziej złożona, dlatego warto podejść do zmian w nieco inny sposób.

Jak o siebie zadbać? Psychologia na start

Mówiąc lub słysząc “jak o siebie zadbać”, większość z nas bierze pod uwagę przede wszystkim aspekt fizyczności – utraty zbędnych kilogramów, poprawy stanu skóry, zmiany fryzury czy pozbycia się mniej lub bardziej widocznych niedoskonałości. Rzadko kiedy myślimy o tym, jak o siebie zadbać od środka. Tymczasem jest to klucz do wszelkich zmian, planów i celów, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć.

Uporządkuj swoje myśli w głowie. Zastanów się, co w minionym roku wprowadziło Cię w zdenerwowanie, co sprawiło Ci przykrość, a co radość, zadowolenie i satysfakcję. Wyeliminuj złe emocje i skup się na dobrych myślach. Pamiętaj, że “jeśli kobieta jest szczęśliwa, jest także piękna”.

Pomyśl o swoich postanowieniach noworocznych. Czy naprawdę odczuwasz potrzebę pracy nad własnym ciałem czy może jest to bardziej presja otoczenia? Czy rzucenie palenia jednocześnie rozwiąże problemy, przez które nie możesz zerwać z nałogiem? Czy zmiana pracy wiąże się z chęcią samorozwoju czy może jest ucieczką od wewnętrznych rozterek? Rozwiąż swoje problemy u źródeł.

Redukcja stresu, pokonanie własnych lęków i słabości, poprawa relacji z bliskimi– nie ze wszystkim poradzisz sobie sama. Być może niezbędna okaże się pomoc terapeuty, z którym przepracujesz wszystkie swoje problemy. To żaden powód do wstydu. To krok w dobrą stronę.

Jak zacząć o siebie dbać? W zdrowym ciele zdrowy duch

Przypomnij sobie, kiedy ostatni raz robiłaś podstawowe badania? Rok temu? Może dwa? Nie pamiętasz? Tym bardziej warto się o nie upomnieć u swojego lekarza. Badania krwi, cytologia, usg piersi i narządów rodnych – każda kobieta powinna je wykonywać raz do roku. Nie ma nic cenniejszego w życiu niż zdrowie – jeśli ono jest na właściwym torze, wszystko inne można bez problemu ułożyć.

Przy okazji wizyty u specjalisty wspomnij o wszelkich swoich problemach zdrowotnych. Doskwiera Ci uporczywy trądzik, chroniczne zmęczenie lub trudności ze zrzuceniem zbędnych kilogramów? Każdy z problemów znajdzie swoje wytłumaczenie medyczne. Dzięki temu łatwiej będzie Ci je rozwiązać bez eksperymentowania z nowymi dietami, suplementami diety czy kosmetykami.

Jak o siebie zadbać? Rusz się z miejsca

Ruch to zdrowie. Ruch to lepsze samopoczucie i lepszy wygląd. Jeśli zastanawiasz się, jak o siebie zadbać w nowym roku, koniecznie wprowadź do życia minimalną dawkę ruchu. Zastanów się jednak dobrze nad formą aktywności, z którą chcesz się zmierzyć. Pamiętaj, że ma ona sprawiać Ci frajdę, a nie być przykrym obowiązkiem do spełnienia.

To co, że modnie jest teraz ćwiczyć sztuki walki, skoro Tobie odpowiada bardziej stary, dobry pilates? Co z tego, że wszyscy chodzą na siłownię, skoro Ty wolisz trening w domu? Nie rób niczego na siłę. Liczy się efekt: dobrze wykonane ćwiczenia, zadowolenie z siebie, lepsze samopoczucie i wygląd.

Zastanów się też nad zmianą swoich nawyków żywieniowych. Nie musi być to specjalna dieta. Na początek wystarczy wyeliminowanie z menu słodyczy i fastfoodów, by zobaczyć pozytywne efekty już po kilku tygodniach. 

Jak o siebie zadbać? Blog prawdę Ci powie

Na koniec zadbaj o detale: zastanów się nad zmianą koloru włosów, poznaj nowe techniki makijażowe, odśwież swoją garderobę i wprowadź kilka nowości do swoich stylizacji. Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać zainspiruj się poradami blogerek modowo-urodowych, które być może pomogą Ci odnaleźć na nowo swój styl.

Zobacz też: Jak zawsze wyglądać dobrze? Poznaj 7 nawyków stylowych kobiet

ZOSTAW ODPOWIEDŹ