Dzisiaj większość z nas nie wyobraża sobie makijażu bez podkładu. Bo niby czym innym mogłybyśmy przykryć przebarwienia i zmiany na skórze oraz nierównomierny koloryt swojej cery? I to właśnie z tego względu uważamy, że idealnie dobrany podkład jest gwarancją uzyskania efektu idealnego makijażu. A co to w ogóle znaczy idealny podkład? I to właśnie chcemy Wam dziś objaśnić!

Kosmetyki do makijażu a typ cery

Podkład do twarzy musi być tak samo dobrze dopasowany do typu cery, jak stosowany przez nas krem do twarzy. Pomyślcie, to w sumie całkiem logiczne – przecież podkład ma tak samo bliski kontakt ze skórą naszej twarzy, w związku z czym może istotnie wpływać na jej kondycję. Niestety, problem jest taki, że producenci kosmetyków do makijażu twarzy bardzo rzadko podają na opakowaniu informację, dla jakiego typu cery będzie się on odpowiedni. I co z tym fantem zrobić?

Można szukać informacji na temat właściwości wybranego produktu w internecie lub poprosić w sklepie o jego próbkę i przetestować go bezpośrednio na swojej twarzy. Można też kupić podkład do twarzy w ciemno i liczyć, że nie podrażni, nie przesuszy, nie przetłuści i nie zapcha porów. Ale jeśli mamy wydać na podkład kilkadziesiąt złotych i nie mieć przy tym pewności, że będzie on dobrze współgrał z naszym typem cery, być może warto powrócić do korzystania z próbek oraz szukania szczegółowych recenzji kosmetyków w internecie.

Idealny kolor i odcień podkładu do twarzy

No i tutaj dla wielu zaczynają się prawdziwe problemy. Bo bardzo często wybieramy za ciemny lub za jasny podkład do twarzy, a także produkt niezgodny z tonacją kolorystyczną naszej skóry. Nierzadko można spotkać na ulicach panie, u których źle dobrany kolor oraz odcień podkładu widocznie kontrastuje z naturalnym kolorem i odcieniem skóry na ich szyjach.

Pamiętajmy, że zadaniem podkładu nie jest zmiana naturalnego kolorytu naszej skóry (nie przyciemnimy w ten sposób bladej skóry w zimę), ale jej ujednolicenie, wyrównanie i upiększenie. Kolor podkładu musi być zatem idealnie dopasowany do koloru skóry, a jego odcień do zimnej lub ciepłej tonacji kolorystycznej cery. Jeżeli posiadamy ciepły odcień skóry (morelowy, brzoskwiniowy, beżowy) będą nam pasować żółte lub nawet delikatnie pomarańczowe odcienie podkładów. Jeśli zaś nasza skóra jest zimna (zaróżowiona lub srebrzysta) powinnyśmy wybierać chłodne odcienie podkładu – wpadające bardziej w różowe lub niebieskie tony.

Jak sprawdzać kolor podkładu na skórze?

Jesteś na zakupach i poszukujesz swojego idealnego podkładu do twarzy. I co robisz? Testujesz jego kolor na nadgarstku. BŁĄD. Kolor skóry na ręku może różnić się od koloru skóry na naszej twarzy. Dlatego podkład do twarzy należy testować na linii żuchwy i szyi – to najlepsze miejsce do tego, by sprawdzić czy kolor i odcień podkładu na twarzy nie będzie później odróżniał się od koloru i odcienia skóry na szyi.

Dobry podkład do twarzy – inny na zimę i na lato

Podobno na zimę powinnyśmy wybierać podkłady o bardziej nawilżającym składzie, zaś latem przerzucać się na te o lżejszej formule, by nie obciążać zanadto skóry w upały. Jest to bardzo rozsądne z kosmetycznego punktu widzenia, ale zdarza się też, że jeden i ten sam podkład sprawdzi się na naszej skórze przez cały rok, a jej kondycja nie ulegnie przez to pogorszeniu.

Przy podkładzie warto natomiast zwrócić szczególną uwagę na kolor i stosować nawet jego 3 różne jego odcienie w ciągu roku – na lato, kiedy jesteśmy bardzo opalone, wybierajmy ciemniejszy podkład, nieco jaśniejszy na jesień, gdy opalenizna powoli znika ze skóry, zaś w zimę, kiedy cera jest naprawdę blada, stosujmy jeden z jaśniejszych kolorów w całej gamie. Oczywiście, wszystko zależy od indywidualnych warunków naszej karnacji. Pamiętajcie: najważniejsze jest to, że nałożony na twarz podkład ma stanowić Waszą drugą skórę – musi więc stapiać się z nią idealnie pod każdym względem!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ