Skakanka jest bardzo docenianym przedmiotem/atrybutem, który wykorzystuje się nie tylko na siłowni czy fitnessie, ale i w domu. Wystarczy Ci tylko kawałek wolnego miejsca i oczywiście skakanka 🙂 Zobacz, jakie efekty daje skakanie na niej oraz poznaj kilka ćwiczeń, którą pomogą Ci wysmuklić ciało!

Trening na skakance, czyli co daje skakanie

  • Dzięki skakaniu skłaniasz ciało, by było w ciągłym ruchu, a im ten ruch jest bardziej skomplikowany, tym więcej partii mięśni angażujesz. Oznacza to, że spalasz kalorie oraz wzmacniasz mięśnie.
  • Kilka minut skakania na skakance stanowi doskonałą rozgrzewkę przed np. domowym treningiem. Miej jednak na uwadze, iż, mimo że jest ono proste, to nie cechuje się całkowitym brakiem kontuzyjności. Przed podejściem do skakania wykonaj kilka wymachów rękoma, krążeń ramion oraz nadgarstków.
  • Trening czyni mistrza, zatem im dłużej będziesz skakać tym szybciej nauczysz się nie tylko klasycznego skakania, ale i bardziej urozmaiconego, co znacznie wpłynie na koordynację Twoich ruchów, umiejętność zachowania równowagi czy też stabilizację ciała.
  • Jeżeli chodzi o wzmacnianie mięśni – najbardziej pracuje brzuch, ramiona oraz łydki.

Pamiętaj, że powyższe efekty uzyskasz tylko wtedy, jeżeli będziesz regularnie ćwiczyć. Warto również kontrolować swoje postępy i monitorować taki trening na skakance, aby z czasem modyfikować ćwiczenia i wchodzić na wyższy poziom skakania.

Kaloryczność skakanki, czyli jak skakanie przekłada się na odchudzanie

Wszystko zależne jest od tego, jaki trening na skakance wybierzesz. Jeżeli jest to klasyczne skakanie, automatycznie musisz więcej skakać, aby spalić określoną ilość kalorii. Im bardziej skomplikowane i wymagające ćwiczenia, tym więcej utraconych kalorii. Jest jednak ogólna wytyczna określająca, ile kalorii tracimy skacząc:

1 minuta – 15 kalorii

5 minut – 75 kalorii

10 minut – 150 kalorii

Przykładowe ćwiczenie ze skakanką

Co prawda skakanka jest na tyle uniwersalnym przedmiotem, że można go wykorzystywać na wiele różnorodnych sposobów. Ja przedstawię Wam jeden – jednak jestem pewna co do jego skuteczności i bezpieczeństwa. Ćwiczenie to stanowi idealny dodatek do treningu lub jako rozgrzewka przed treningiem czy bieganiem. Wykonuj je co dwa dni, to wyjdzie 3-4 razy w tygodniu. Już po pierwszym miesiącu będą widoczne efekty; wzmocnione mięśnie łydek, brzucha i ramion; odporność kondycyjna; sprawna koordynacja ruchowa.

  1. Klasyczne skakanie na skakance (możesz je urozmaicić ósemkami lub innymi modyfikacjami) – 1 MINUTA
  2. Skip A, czyli bieg (może być w miejscu), podczas którego kolana skierujesz jak najbliżej klatki piersiowej – 1 MINUTA
  3. Skip C, podczas biegu pięty “przyklejaj” do pośladków – 1 MINUTA
  4. Pajacyki, te znają wszyscy 🙂 – 1 MINUTA
  5. Ustaw się w pozycji klasycznej deski (plank) na wyprostowanych rękach i nogach; zbliż nogi do klatki piersiowej; wyprostuj się – 20 sprawnych POWTÓRZEŃ
  6. Bieg w miejscu – 10 MINUT

I wszystko od początku, 3-4 razy! Pamiętaj, że jest to najbardziej podstawowa wersja ćwiczeń z wykorzystaniem skakanki. Możesz je jak najbardziej zmieniać i dopasować do swoich predyspozycji – np. poprzez dodanie pompek, przysiadów czy wykroków. Uwzględnij tylko, aby były one wykonywane prze 1 minutę lub w liczbie 20 powtórzeń.

 

Patrycja G.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ