Początki jesieni to bardzo trudny czas dla rozgrzanych po lecie organizmów. Przyzwyczajeni do ciepłych temperatur i lekkich ubrań musimy praktycznie z dnia na dzień przestawić się na drastyczną zmianę pogody. Jesienno-zimowa aura nie sprzyja naszemu zdrowiu, bowiem w tym okresie spada nasza odporność, zaś zwiększa się skłonność do przeziębień.

Jak szybko wyleczyć przeziębienie?

Ciepłe ubrania, odpowiednia dieta, profilaktyczne zażywanie witamin – w ten sposób możemy uchronić się przed chorobą i złym samopoczuciem na początku jesieni. Ale co zrobić, gdy przeziębienie nas już dopadło? Oto 5 rzeczy (poza przyjmowaniem przepisanych przez lekarza środków farmakologicznych), o których bezwzględnie powinnaś pamiętać, gdy jesteś przeziębiona.

Zostań w domu! Nie idź do pracy, nie zajmuj się nauką, odpuść sobie przynajmniej na 1-2 dni wszelkie obowiązki. Potrzebujesz jak najwięcej odpoczywać, by Twoje przeciwciała mogły skutecznie pracować.

Śpij jak najwięcej. Odpowiednia ilość snu i wypoczynek pozwala nie tylko uniknąć zarażenia, ale też pozbyć się z organizmu podstępnych wirusów. Poproś bliskich o pomoc w wykonywaniu codziennych obowiązków, wskocz pod kołdrę i wykorzystaj ten czas na regenerujący sen.

Rozgrzej się. Aby organizm był w stanie walczyć z infekcją, potrzebuje ciepła. Tylko w ten sposób może zmobilizować naturalne siły obronne do walki z wirusami. Rozgrzewająca herbata, ciepły koc, termofor itp. będą w tym czasie Twoimi sprzymierzeńcami.

Pij dużo wody. W trakcie choroby potrzebujesz znacznie więcej wody niż zwykle. Przede wszystkim musisz regularnie uzupełniać niedobory wody, którą straciłaś pocąc się podczas gorączki. Woda pomoże Ci też szybciej uporać się z przeziębieniem, usuwając z organizmu toksyny i zarazki. Patrz też: “Pijesz za mało wody!” – 25 sygnałów, które mogą o tym świadczyć

Zabij wirusy… rosołem! Stary, babciny sposób na przeziębienie został przebadany przez naukowców, którzy potwierdzili, że rosół jest w stanie zmniejszać objawy przeziębienia! Według dr Stephena Rennarda z University of Nebraska Medical Center rosół zmniejsza ruchliwość neutrofili (białych krwinek), które poprzez migrację w okolice górnych dróg oddechowych zwiększają produkcję śluzu wywołującego objawy przeziębienia. Ponadto rosół jest potrawą, która skutecznie rozgrzewa cały organizm, czyniąc go lepiej przygotowanym na walkę z chorobą!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ