Szminki to prawdziwe królowe wśród wszystkich kosmetyków do makijażu. Podkreślają naszą naturalną urodę i wydobywają z niej prawdziwe piękno! Pomadki skrywają jednak też wiele tajemnic, które dziś postanowiłam przed Wami odkryć. Poznajcie 20 ciekawych faktów o szminkach, o których (być może) nie miałyście wcześniej pojęcia!

 1. Przeciętna kobieta posiada w domu 4 szminki (u mnie jest ich dokładnie 9, a u Was? 🙂
 2. Włoszki najchętniej wybierają szminki w odcieniach brązu, Amerykanki kochają pomadki wpadające w pomarańcz, czerwień to kolor Francuzek, zaś mieszkanki Skandynawii najczęściej sięgają po pastele. Natomiast 35% Polek wybiera pomadki w kolorze delikatnego różu.
 3. Każdego dnia na świecie sprzedaje się średnio 23 szminki na sekundę!
 4. Przeciętna kobieta w ciągu całego swojego życia zjada kilka kilogramów szminki podczas oblizywania ust, jedzenia i picia. Jedne źródła mówią o 4 kg tego kosmetyku, podczas gdy inne nawet o 8 kg… Warto być tego świadomą, w szczególności, że wiele składników szminek to chemia, która nie jest obojętna dla naszego zdrowia. Bardzo dużo mówi się o szkodliwym wpływie obecnego w szminkach toksycznego ołowiu, a także kadmie czy parafinie, która może uszkadzać szkliwo zębów.
 5. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z University Manchester, mężczyźni znacznie dłużej przyglądają się kobietom z pomalowanymi ustami. Wyniki badań nie kłamią: panie, które nie malują swoich ust, przyciągają wzrok mężczyzny na zaledwie 2,3 s, podczas gdy kobiety z czerwoną lub różową szminką na ustach zatrzymują spojrzenia panów nawet na 7,3 s!
 6. Co jednak ciekawe, 90% kobiet maluje usta szminką w celu poprawy swojego samopoczucia, nie zaś po to, by zwrócić uwagę płci męskiej.
 7. W starożytnej Grecji kolor na ustach miał za zadanie odróżniać kurtyzany i prostytutyki od zwykłych kobiet. Zgodnie z ówczesnym prawem, panie lekkich obyczajów nie mogły wychodzić na ulicę bez pomalowanych ust. Zupełnie inaczej sprawy miały się w starożytnym Egipcie oraz Rzymie – szminka na ustach, którą w tamtych czasach stanowił m. in. karminowy proszek z pokruszonych żuków, świadczyła o wysokim statusie społecznym kobiety.
 8. W 1996 roku rząd Malezji oficjalnie zabronił kobietom malowania ust szminką. Według tamtejszych władz, szminki działają prowokująco na mężczyzn i budzą nieczyste myśli…
 9. Jeszcze na początku XX wieku szminki były sprzedawane w metalowych puszeczkach. Jednak już w 1915 roku Maurice Levy ze Scovill Manufacturing Company wpadł na pomysł umieszczenia szminki w metalowej tulejce, zaś w 1923 roku James Bruce Mason Jr. z Nashville stworzył mechanizm umożliwiający przesuwanie się pomadki w górę. Dzięki temu wynalazkowi możemy dziś korzystać z wygodnej formy szminki w sztyfcie. 
 10. Pierwsza szminka o przedłużonej trwałości powstała laboratorium chemicznym Hazel Bishop pod koniec lat 40. ubiegłego stulecia. W 1930 roku Max Factor wynalazł natomiast pierwszy błyszczyk.
 11. Gwiazdami, które spopularyzowały trend malowania ust były: Greta Garbo, Joan Crawford, Marilyn Monroe i Elizabeth Taylor
 12. Średnia długość życia szminki do 3 lata. Niektóre produkty mogą nam służyć nawet 5 lat, o ile będą odpowiednio przechowywane. Po tym czasie należy jednak szminkę wyrzucić – może wywołać reakcję alergiczną lub zacząć nieelegancko rozwarstwiać się na skórze.
 13. Życie szminki może przedłużyć jej przechowywanie w… lodówce.
 14. Badania wykazują, że 60% kobiet nigdy nie wychodzi z domu bez pomalowania ust – chociażby bezbarwną pomadką.
 15. Kobiety częściej kupują szminki w pochmurne i deszczowe dni. Podobno poprawia to humor! 🙂
 16. Według badań, kelnerki z pomalowanymi na czerwono ustami dostają większe napiwki.
 17. Wiele kobiet kupuje szminki w intensywnych kolorach w ferworze emocji, jednak w rzeczywistości rzadko ma odwagę pomalować nimi usta.
 18. Kolor szminki na ustach zdradza naszą osobowość. Kobiety sięgające po szminki w odcieniach czerwieni to osoby przebojowe, asertywne, odważne, świadome swoich atutów i uwodzicielskie. Taka jest ich naturalna osobowość lub po prostu chciałyby za takie uchodzić. Panie, które wybierają pomadki w kolorze jasnego różu to prawdziwe optymistki, trochę nieśmiałe i wrażliwe, ale bardzo ambitne. Kobiety stawiające na fiolet to osoby lubiące ryzyko, adrenalinę i eksperymentowanie w każdej dziedzinie życia. Pomadki w odcieniach nude i beżu zdradzają osoby nieśmiałe, które potrzebują więcej czasu, by się przed kimś otworzyć. Kobiety sięgające najczęściej po bezbarwne pomadki to niepewne siebie introwertyczki dużym intelektem.
 19. Badania potwierdzają też, że duży wpływ na wybór konkretnego odcienia pomadki danego dnia ma nasze aktualne samopoczucie.
 20. Większość szminek można stosować również jako róż do policzków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ